Historia grupy sięga wiosny 2012 roku. Wtedy to Adrian - prezes, szukał osób na diecezjalną pielgrzymkę rowerową na Górę Świętej Anny. Pojawili się pierwsi chętni i zaczął się pierwszy wspólny wyjazd w kilku osobowej grupie. Trasa liczyła 120 km. Daliśmy radę!!! Stwierdziliśmy, że trzeba pojechać teraz do Częstochowy. Na początku grupa liczyła kilka osób. Najaktywniejszymi jej członkami, którzy wchodzą w skład założycieli Stowarzyszenia byli Marek – vice prezes, Aldona - skarbnik.

W 2013 roku w maju Góra Świętej Anny i pierwszy wyjazd na pielgrzymkę Ogólnopolską do Częstochowy. Z nowych osób pojawiła się Małgosia – sekretarz zarządu.

W 2014 dołączył Piotrek i Gabrysia – członkowie zarządu. Góra Świętej Anny i Częstochowa weszły już w nasz kalendarz corocznych pielgrzymek. Jeździło też kilka osób, o których słuch już zaginął, lub które po prostu pojawiają się rzadziej.

Rok 2015 pojawia się pomysł pielgrzymowania do stolicy Apostolskiej. Do grupy dochodzi Norbert i Gienia – członkowie zarządu. W miarę rozwoju naszej ekipy zaczęły się pojawiać myśli o założeniu Stowarzyszenia.

Nadchodzi 2016 rok i historyczny wyjazd do Rzymu. Jedziemy w ośmioosobowym składzie ( Adrian , Małgosia , Marek , Aldona , Piotr , Gabrysia , Edyta , Józef), plus kierowca auta technicznego (Roman) z naszymi namiotami i bagażami. W skład grupy wchodzi Staszek – prowadzi strona rowerowa www.rowerowycyprzanow.eu . Organizujemy trzydniowy rajd do Krakowa. Do kalendarza dochodzi dwudniowy rajd do Wisły na zakończenie sezonu.

Rok 2017 to już poważniejsze plany. Dochodzi przejazd szlakiem latarni morskich od Świnoujścia do Gdańska – do grupy dołącz Jacek – aktywny i pomocny w organizacji i Renia - nasz fotograf na wyjazdach. Pielgrzymka do Kodnia - w skład wchodzi Janek, od tego momentu nasz rzecznik medialny i montażysta filmików. Organizujemy dwudniowy rajd rowerowy połączony ze spływem na kajakach.

Mamy już dosyć szeroki i zgrany skład. Umawialiśmy się także na wspólne popołudniowe wypady. Staliśmy się także coraz bardziej rozpoznawalni.

Trzeba zrealizować nasze myśli o założeniu Stowarzyszenia? W połowie czerwca ustaliliśmy większość rzeczy, m.in. wybraliśmy nazwę, stworzyliśmy logo, napisaliśmy regulamin. Na zebraniu założycielskim, na którym ostatecznie dograliśmy szczegóły, zatwierdziliśmy regulamin i wybraliśmy władze Stowarzyszenia. Na poważnie zajęliśmy się także teamowymi koszulkami, które w planach mieliśmy prawie od roku. Projektujemy, składamy zamówienie i otrzymujemy nasze koszulki. W końcu 31 lipca Stowarzyszenie „Rowerowy Cyprzanów” zostało zarejestrowane.

Teraz do zrobienia pozostało najważniejsze: chcemy przekonać jak najwięcej ludzi, że warto jeździć rowerem. Cieszy fakt że pielgrzymowanie do Częstochowy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczba uczestników wzrosła od 16 osób w roku 2013 do 60 osób w roku 2017.

Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób postawi na ten środek transportu i rekreacji. Pewnie znajdą się i tacy, którzy wystartują w wyścigach. Marzy nam się, że każdy będzie mógł poznać jak najwięcej ciekawych ludzi, z którymi jazda będzie prawdziwą przyjemnością.

Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego Stowarzyszenia.

Zarząd Stowarzyszenia Rowerowy Cyprzanów